Huawei, Çin 5g Testlerinde Öncü Rol Üstlendi

Huawei, Çin 5g Testlerinde Öncü Rol Üstlendi

29.03.2018 10:55:13 , Güncelleme Tarihi: 29.03.2018 10:55:13

Huawei, 3GPP'ye dayanan 5G NSA işlevsellik testini tamamlayan ilk şirket olduğunu açıkladı. NSA testi, Pekin'deki Huairou Bölgesi'nde Çin'in yürüttüğü 5G teknoloji denemelerinin üçüncü evresinde gerçekleştirildi. Deneme, ITU'

Huawei testi, 2017 Aralık ayında 3GPP'nin 5G NR standardının tamamlandığını duyurmasının ardından 5G NR'nin (New Radio) resmi protokol uyarlamasına dayanan ilk 5G NSA işlevsellik testi özelliğini taşıyor. Denemenin içeriği, 3GPP standardı tarafından tanımlanan fiziksel katman, fiziksel kanallar, bağlantı adaptasyonu ve zamanlaması, çoklu anten teknolojisi, EN-DC (LTE-NR Dual-Bağlantı) ve CU-DU (Merkezi Birim - Dağıtılmış Birim) ayırma mimarisinden oluşuyor. NSA işlevsellik doğrulama, Çin'in üçüncü evre 5G teknolojisi Ar-Ge testinin önemli bir parçasıdır ve bazı önde gelen operatörlerin 5G dağıtımını erken uygulamaya koymalarında önemli bir rol oynayacak.

5G ile hizmet sürekliliği artıyor

Huawei, C-Band testi sırasında MWC 2018'de sunduğu dünyanın ilk 5G uçtan uca ürünlerini kullandı. Denemede, envanter ağı üzerindeki sınırlı etkisi olan NSA ağ çözümü için Option 3x seçildi. Kontrol panelinin bağlantı noktası olarak 4G kullanıldı. 5G dağıtımının ilk aşamasında daha iyi hizmet sürekliliğini sağlamak için LTE ve 5G NR ikili bağlantı kullanıldı. LTE-NR NSA'in hızlı bir şekilde devreye sokulması, 5G döneminin ilk evresinde gerekli olup, bunu tam spektrum NR SA ağı takip edecek.

Huawei, sektör ekolojisini destekliyor

2018 yılının 5G ticari dağıtımın ilk yılı olacağını belirten Huawei'in 5G ürün Hattı Başkanı Yang Chaobin, "Huawei, Çin'in 5G teknolojisi Ar-Ge denemelerinin üçüncü evresinde 5G ticari sisteminin doğrulanması üzerine odaklanıyor. Ortak sektör ekolojisini desteklemek için NSA ve SA gerekiyor ve NSA 5G çağının erken evrelerinde canlı ağlarda hızlı bir şekilde uygulamaya koyulacak. SA, nihayetinde tüm sektörün sayısallaştırılmasını sağlayacak. Huawei'in NSA işlevsellik testini tamamlaması, Çin'in 5G teknolojisi Ar-Ge testinin üçüncü evresine öncülük etme yolundaki ilk adımını simgeliyor. 5G ticari ürünlerinin olgunlaştırılması ve sanayi zincirinin sinerjisini teşvik etmek için sektör ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Huawei, 5G testlerine devam ediyor

Çin'in 5G teknolojisi Ar-Ge testleri 2016 yılından beri devam ediyor ve 2018'in sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Denemeler üç aşamalı olarak planlanıyor. Bu aşamalar; 5G temel teknoloji denemeleri, 5G teknoloji çözümü doğrulaması ve 5G sistem doğrulaması. Çin'in 5G teknolojisi Ar-Ge denemelerinin üçüncü aşaması, Pekin'in Huairou 5G bölgesinde Şubat 2018'de resmen başlatıldı. Bugün Huawei'in Huairou'daki 5G deneme ağı, önümüzdeki aylarda NSA alan testlerini tam olarak desteklemesi için büyük ölçekli bir projeye dönüşüyor.

Huawei Hakkında:

Huawei, dünyanın önde gelen global bilgi ve iletişim teknolojileri (ICT) çözüm sağlayıcılarından biridir. Yaşamı zenginleştirmek ve verimliliği artırmak amacıyla daha iyi standartlarda bir dünya düzeni hedefi bulunan Huawei, sorumluluk sahibi bir kurumsal şirket bilinciyle, iştirakleriyle işbirliği içinde yenilikçi bilgi toplumuna ve sanayiye katkı sağlıyor.

Müşteri odaklı yenilikçi yaklaşımları ve açık işbirliklerinin yanı sıra; Huawei, telekomünikasyon ağları, telefon, tablet gibi cihazlar ve bulut bilişim alanında da, uçtan uca ICT çözümleri sunan portfolyosuyla müşterilerine çözümler sunuyor. Huawei'in dünya çapındaki 180 bin çalışanı; telekom operatörleri, işletmeler ve tüketiciler için maksimum değer yaratmayı hedefliyor. Huawei'in ICT çözümleri, ürünleri ve servisleri 170'den fazla ülkede ve bölgede dünya nüfusunun üçte birinden fazlasına hizmet sunuyor. 1987 yılında kurulan Huawei, çalışanlarının sahibi olduğu özel bir şirket olarak faaliyet gösteriyor. Türkiye'de 2002 yılında faaliyetlerine başlayan Huawei 15 yıldır ülkemizin en önemli teknolojik atılımlarında ve dijital dönüşüm çabalarında katkıda bulundu.