İşletmelere Büyük Tehdit

İşletmelere Büyük Tehdit

18.03.2018 14:47:11 , Güncelleme Tarihi: 18.03.2018 14:47:11

Siber saldırıların işletmelere vereceği zarar 8 trilyon doları bulabilir

Son yıllarda artan siber saldırılar bireysel ve kurumsal zararlarla birlikte ülke ekonomilerini de büyük zararlara uğratıyor. Siber saldırıların her yıl dünya ekonomisine 3 trilyon dolar zarar verdiği belirtiliyor.

Sadece geçtiğimiz yıl 150 ülkede 300 bin bilgisayar kötü amaçlı yazılımlardan etkilendi. Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan Küresel Risk Raporu’na göre önümüzdeki 5 yıl içinde siber saldırıların işletmelere vereceği zararın 8 trilyon dolara ulaşabileceği öngörüldü. E-Tugra EBG A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı N. Hüseyin Kuran, “Raporda, dünya ülkelerinin 2018 yılında karşılaşabilecekleri olası riskler arasında, olağandışı hava koşullarının yarattığı riskler ve doğal afetlerin ardından üçüncü önemli risk faktörü olarak siber saldırılar gösterilmektedir.  Siber saldırılar bireyleri, işletmeleri, kamu kurum ve kuruluşlarını öngörülmeyen büyük zararlara uğratabilir. Elektronik ortamda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşların sistem yazılımlarını kötü amaçlı yazılımlara karşı SSL sertifikası ile güçlendirmelerini öneririm” dedi.

Ülkemizdeki tüm işletmelerin, kamu kurum ve kuruluşlarının kötü amaçlı yazılımlara karşı sistemlerini SSL sertifikası ile güçlendirmeleri gerektiğini söyleyen Kuran, “SSL güvenlik sertifikaları siber saldırıları önleyerek, kurumların güvenliğini sağlıyor, operasyon maliyeti giderini düşürüyor.  256 bit güçlü şifreleme kullanılan SSL sertifikaları kişisel bilgilerin üçüncü kişilerin eline geçmesini engelliyor. Kredi kartı numarası, hesap bilgileri, parola ve diğer kişisel ve kurumsal verilerin güvenliğini tehdit eden sahte link yönlendirme taktiği ile bilgi hırsızlığı phishing, fidye yazılımı, kimlik hırsızlığı saldırıları ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı etkili kalkan oluyor” dedi.