Trafik bilincini oluşturmalıyız

Trafik bilincini oluşturmalıyız

10.05.2018 11:37:24 , Güncelleme Tarihi: 10.05.2018 11:37:24

Trafik Haftası dolayısıyla Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda ‘Karayolu Trafik Güvenliği Günü’ etkinliği düzenlendi.

Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda ‘Karayolu Trafik Güvenliği Günü’ etkinliği düzenlendi. Etkinlikte konuşan bir konuşma yapan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, derneklerinin amacının trafik kazalarını önlemede toplumda ve bireyde trafik bilincini oluşturmak olduğunu söyledi.

Trafiğin dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de giderek büyüyen etkili ve acil önemler alınarak çözümler bulunmasını gerektiren bir sorun haline geldiğini anlatan Kavuran,”  Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği 1959 yılında kurulmuştur. Derneğimizin amacı; Trafik kazalarını önlemede toplumda ve bireyde trafik bilincini oluşturmak, toplumun ve bireyin eğitimiyle yol güvenliğinde önlemler almak ve benzeri çalışmaları teşvik etmek ve desteklemektir.” diye konuştu.

AMAÇ CEZALANDIRMAK DEĞİL

Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ‘da yaptığı konuşmasında, her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi gününün uluslararası karayolu trafik günü, bu günü takip eden haftanın ise karayolu trafik güvenliği haftası olarak kutlandığını belirtti. Yavuz, “ Trafik güvenliği haftası bu yıl 5-11 Mayıs tarihleri arasında ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla ‘Trafikte Çocuk Güvenliği’ teması kapsamınca düzenlemektedir. Trafik Haftasının amacı; Mümkün olduğunca çok sayıda yol kullanıcısına ulaşarak, trafikte riskler ve kurallar konusunda bilinçlendirmektir. Bu bilinçlendirme cezalandırarak değil, isteyerek kurallara uyma düzeyini artırmayı sağlayacaktır.” dedi.

Daha sonra söz alan Samsun Valisi Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında,       Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Dünya genelinde 10 ile 45 yaş arasındaki insanların ölüm sebepleri içinde trafik kazaları ilk sırada yer aldığını söyleyerek şöyle konuştu:

ETKİLİ DENETİM ŞART

“Ülkemizde ise trafik kazası sonucu ölümler, tüm ölüm nedenleri içerisinde 3. sırada bulunmaktadır. Bu yönüyle Karayolu Trafik Güvenliği konusu toplumun her kesimini yakından ilgilendiren ve herkesin katkı vermesi gereken bir konudur. Trafik kazalarının önüne geçebilmek ancak kurallara uyma ile mümkün olabilir. Bunu gerçekleştirebilmek için ise sürekli eğitim faaliyetleri ve etkili denetim şarttır. Yapılacak eğitim faaliyetleri ile yol kullanıcılarının trafik güvenliği konusunda bilinçlenmesi sağlanmalı, denetim faaliyetleri ile de algılanan yakalanma riski duygusu yükseltilerek trafik kurallarına uyma düzeyi artırılmalıdır.”

Salim Sürmeli
  • Trafik bilincini oluşturmalıyız
  • Trafik bilincini oluşturmalıyız
  • Trafik bilincini oluşturmalıyız
  • Trafik bilincini oluşturmalıyız